רכישת דומיין ואחסון - איך עושים את זה נכון?

החלטת להקים אתר אינטרנט עבור בית העסק שלך? בשעה טובה!
לצד החלטות עסקיות רבות שצריך לקבל, שתיים מהן חשובות במיוחד:
בחירת שם הדומיין שישויך לאתר, ורכישת שירות אחסון בו ירוץ האתר.

נדגיש כבר עכשיו: למרות שפעולת הרכישה של דומיין ושירות אחסון עבור האתר נראית כמו פעולה טכנית, שצריכה להתבצע על ידי מומחה טכנולוגי, בפועל יש לה השלכות עסקיות משמעותיות והיא יכולה להשפיע על לא מעט אספקטים במחזור חיי העסק. זאת הסיבה, שתהליך בדיקת דומיין לפני רכישה שלו חייב להיות יסודי ומקיף.

אנחנו ביולי מתמחים בפיתוח אתרים שיסייעו לכם להזניק את העסק קדימה. בכל הקשור לפעולות כמו קניית דומיין, בדיקת דומיין, או קניית אחסון – יותר מנשמח לייעץ לך ולסייע לך לבצע את הבחירה הנכונה ביותר עבורך.

בדוק/י את הדומיין שלך עכשיו

אילו פרמטרים כדאי לבדוק לפני שרוכשים דומיין?

החלטת על שם דומיין קליט וזכיר, כזה שיאפשר לגולשים הפוטנציאליים שלך לזכור אותו בקלות ולגלוש אליו בצורה ישירה? הנה כמה פרמטרים שכדאי לך לבדוק לפני הרכישה:

מיתוג
מומלץ לרכוש דומיין שיש לו משמעות מילולית, או שהוא מייצג את שם המותג שלך בצורה קרובה ככל האפשר. שימוש בשם דומיין מיתוגי יסייע לך לשדר רצינות ומקצועיות, סמכות והתאמה לנישה בה העסק פועל.

ההיסטוריה של הדומיין
באמצעות שירות Way Back Machine ניתן לחזור אל נקודות זמן בעבר, ולראות כיצד נראה היה האתר אז. באמצעות המתודה הזאת אפשר להבין האם האתר שימש בעבר לצורך הפצת ספאם, האם הוא הכיל תוכן בעייתי, כמה ידיים החליף האתר, האם באתר היה קיים תוכן גנוב או משוכפל, האם בוצעו בו פעולות כמו דחיסת מילות מפתח – ולמעשה, האם האתר פעל בצורה תקינה או שעבר על סטנדרטים של ניהול תקין.

האם הדומיין נחסם בשירותי פרסום שונים?
בדיקה נוספת וחשובה לא פחות היא לנסות ולהבין האם הדומיין מאפשר פרסום בשירותי הפרסום של גוגל ופייסבוק. בדרך כלל, כשהחברות האלו בוחרות לחסום דומיין מהקמה וניהול של קמפיינים, הדבר מצביע על אינדיקציה שלהן לגבי הפרה של תנאים או כללים מקובלים. אם הדומיין שתכננת לרכוש נחסם על ידי שירותי הפרסום האלו, מאוד מומלץ להתרחק ממנו ולוותר עליו.

אילו אתרים אחרים מקשרים לדומיין?
באמצעות כלים כמו Ahrefs או Majestic ניתן לחולל דוח קישורים נכנסים לאתר, ולהבין אילו אתרים חיצוניים מפנים אליו. בדיקה שכזו תסייע לך להבין האם אל האתר מפנים בעיקר קישורי ספאם, ממדינות שבהן לא דוברת האוכלוסיה את השפה המוטמעת באתר, האם קצב ייצור הקישורים תואם את קצב הוספת התוכן לאתר ועוד. במקרים של חריגות גם כאן – מומלץ שלא לרכוש את הדומיין.

האם עמודים מן הדומיין מאונדקסים בגוגל?
אם הדומיין פעיל ואתר קיים רץ עליו, ובכל זאת אין עמודים מן האתר שמאונדקסים בגוגל – הדבר צריך להדליק נורה אדומה. כדאי לשאול את עצמך כיצד גוגל רואה את הדומיין הזה, אם הוא בוחר שלא לאנדקס אף אחד מן העמודים שלו? גם במקרה כזה כדאי להימנע מרכישה של דומיין כזה, אם יש חשד שהיעדר האינדוקס נובע מן ההיסטוריה של הדומיין.

האם ברכישת הדומיין מפרים זכות על סמל מסחרי?
חשוב לשים לב לנקודה הרגישה הזאת. לא מעט מחזיקי דומיינים נתבעים על כך שרכישת הדומיין על ידם הייתה מניפוליטיבית וברור לכל שנעשתה שלא בתום לב ועל מנת לתמחר את המכירה שלו במחיר גבוה במיוחד למותג שבאמת משויך על ידי דעת הקהל לשם הדומיין. כדאי מאוד להתרחק גם מרכישות כאלו, כמובן.

אילו פרמטרים כדאי לבדוק לפני רכישה של אחסון לאתר? cloudways

לשירות האחסון בו תבחרו ישנה השפעה עצומה על כמעט כל אספקט במסע הלקוח המגיע אליכם לאתר: החל מחווית המשתמש, דרך זמינות האתר, אבטחת המידע והגנת הפרטיות של הגולש, היכולת לתפעל בקלות וביעילות את האתר ועוד. לפניכם פרמטרים שכדאי לשקול לפני רכישה של שירות אחסון:

התאמת האחסון לצרכים של בית העסק מבחינת קיבולת
שירותי אחסון אתרים מציעים חבילות שונות המותאמות לצרכים שונים של בתי עסק, ומתאימים את השירותים שלהם לחברות קטנות המשרתות מספר בודד של גולשים בו זמנית, ולחברות ענק שמשרתות מליונים של לקוחות. כאשר אתם רוכשים שירות אחסון – ודאו כי אתם עושים שימוש בחבילה שמתאימה לצרכים שלכם. בנושא הזה – אחסון אתרים וקניית דומיין – הן פעולות בעלות מכנה משותף רחב.

אבטחת מידע
בחרו בשירות אחסון שלוקח ברצינות את נושא אבטחת המידע של האתר. בשנים האחרונות חלה מגמה של גדילה משמעותית בכמות אירועי הסייבר, כולל אירועים בהם ניצלו תוקפים חולשות בשירות האחסון של האתר, על מנת להשתיל נוזקות, כופרות ורוגלות באתר.

זמינות מובטחת
אין אף שירות אחסון שיוכל להציע לכם זמינות של מאה אחוז. השאלה האמיתית היא מהם הצרכים של בית העסק שלכם. אם אתם לא בית עסק שיכול להרשות לעצמו מפעם לפעם תקלות מג'וריות, או אם אתם מתכננים קמפיין מסיבי שבאמצעותו תזרימו לאתר מספר רב מאוד של גולשים – עליכם יהיה לוודא כי בחרתם בשירות אחסון איכותי, שנסמך על טכנולוגיה מודרנית, ומציע לכם שירות וזמינות לא פחות ממעולים.

תמיכה
זוהי סוגיה רגישה וחשובה ביותר. בכל אתר חווה בעל האתר מפעם לפעם תקלות. תקלות יכולות להתרחש בשל תחזוקה רשלנית של האתר אבל גם מעוד אלף ואחת סיבות שאינן תלויות בשירות האחסון. השאלה האמיתית היא כיצד מתגייסת חברת האחסון לעזרתכם בהתרחש תקלה, וגם מהו מודל השירות שלה: האם התמיכה מסופקת טלפונית או רק בהתכתבות? תוך כמה זמן נציגי החברה מחוייבים לחזור אליכם? איזה פיצוי צריכה להעביר לכם החברה אם לא הצליחה לטפל בתקלה תוך פרק זמן סביר? כל אלו שיקולים שכדאי שינחו אתכם.